D) Kırıcı & Karıştırıcı Grubu

Değirmenler kırıcı ve karıştırıcı kısım olarak iki üniteden meydana gelmektedir. Kırma karıştırma kapasitesi saatte yaklaşık 1750 – 2000 kg arasındadır.

Kırıcı Bölümü: 6 mm elekte 4 tonluk kırma kapasitesi bulunmaktadır. Kırıcı motoru 22 Kw 3000 d/d’dır. Kırıcı ünitenin çevresi 360° elek ile kaplıdır. Yem ortadan beslenir. (dikey milli kırma sitemi mevcuttur) Bu en son teknoloji olup, diğer sistemlere göre daha homojen kırma sağlar hem de daha sessiz çalışır. Yemin ince ve kalınlığı eleklerin değişmesi ile sağlanır. İkinci ünite karıştırıcıdır.

Karıştırıcı Bölümü: Karıştırıcı motoru 7,5 Kw, karıştırma hacmi 1800 litredir. Karıştırıcı biri sağ digeri sol hatveli ve birbirinin içine geçmiş iki adet helezondan oluşur. İlk kalkışta zorlanmayı engellemek için soft – start ile kalkış desteklenmektedir. Bu tip karıştırıcılar çok hızlı ve homojen karıştırma işlemi yapar. Kırma işlemi bittikten sonra, yemin içine karıştırılmak istenen mineral, tuz vb gibi katkı maddeleri eklendiğinde fenni yem elde edilir. Kullanıcının isteğine bağlı olarak çıkıştaki çift boğaz yardımıyla ister toz yem olarak kullanılmak üzere çuvala dolum, istenirse peletlenmek üzere pelet yükleyici bunkerli helezona boşaltılır.

Çuval Tartım Ünitesi
Tartım Ünitesi, Çuval Doldurucu Üniteden gelen yemin, belli kilolarda tartılmasını sağlayarak; standart kilolarda çuvallanmış veya paketlenmiş ürünler elde edilmesine olanak tanır. Çuval Doldurucu Üniteye bir soket aracılığıyla bağlıdır. Digital göstergeli tartı üzerindeki tuşlar aracılığıyla programlama yapılabilmektedir.